Wyspa Sobieszewska to wyjątkowe miejsce.

Z jednej strony oferuje kameralny wypoczynek nad polskim morzem na szerokich, wciąż pustych plażach. Z drugiej zapewnia łatwy i szybki dostęp do atrakcji tysiącletniego Gdańska. To nadmorska dzielnica Gdańska oddalona od jego centrum o ok. 18 km. Tylko 20 minut jazdy samochodem lub 45 minut autobusem i jesteśmy w centrum ponad tysiącletniej metropolii, pełnej zabytków, atrakcji kulturalnych i rozrywki na najwyższym światowym poziomie. Wyspa łączy ciszę i spokój małego nadmorskiego kurortu z wielkomiejskimi atrakcjami Gdańska.
 
 

Oto jakie atrakcje oferuje Wyspa:

Rezerwat przyrody „Mewia Łacha”

Położony przy ujściu Przekopu Wisły do Bałtyku. Rezerwat ma pow. ok 150 ha, z czego większość znajduje się po stronie prawobrzeżnej (Mikoszewo) a ok 18 ha na stronie Wyspy Sobieszewskiej. Jest to miejsce lęgowe różnych gatunków rybitw oraz siedlisko żerowania i odpoczynku ptaków siewkowatych i blaszkodziobych. Jest to jedyne miejsce w Polsce gnieżdżenia się rybitw czubatych i występowania w naturalnym środowisku foki pospolitej. Obecne stado liczy ok 300 osobników. Z portu rybackiego w Świbnie organizowane są rejsy, podczas których można obserwować foki wylegujące się na piaszczystych wyspach.

Rezerwat przyrody „Ptasi Raj”

Ten zlokalizowany na zachodnim krańcu wyspy rezerwat to prawdziwe królestwo ptaków. W skład rezerwatu wchodzi kilka większych i mniejszych zbiorników wodnych w tym dwa jeziora, oraz okoliczne bagna, łąki, lasy i plaże. Są tu dwie wieże obserwacyjne, ścieżki dydaktyczne, tablice z opisem zamieszkujących tu zwierząt. Na obszarze rezerwatu można spotkać ponad 200 gatunków ptaków, szczególnie przelotnych, drobnych ptaków śpiewających i dużych ptaków wodnych oraz błotnych. Szczególnie malownicza jest plaża na Mierzei Messyńskiej. Przy wejściu na teren rezerwatu znajduje się świetna pizzeria Pizza Plus.

Zbiornik wody „Kazimierz”

To wieża/zbiornik wodny, z którego tarasu, zlokalizowanego 10 metrów ponad koronami najwyższych drzew, rozpościera się widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską. Zlokalizowany w środkowej części Wyspy, w Orlu. Wewnątrz zbiornika na zwiedzających czeka wystawa multimedialna poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy. Wstęp kosztuje 15 zł, trzeba ponadto zapisać się poprzez specjalny formularz.  Kliknij aby zarezerwować swoją wizytę na zwiedzanie zbiornika Kazimierz.

Zdjęcie zbiornika pochodzi ze strony https://szlak.gda.pl/

Ścieżki rowerowe

Na Wyspie jest kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych. Główna łączy Sobieszewo ze Świbnem, to fragment międzynarodowej trasy rowerowej R10 (EuroVelo 10), przebiegającej dookoła Morza Bałtyckiego. Ze Świbna do Przegaliny i dalej na południe biegnie Wiślana Trasa Rowerowa. Oferuje przepiękne widoki na dolinę Wisły, gdyż biegnie po koronie wału przeciwpowodziowego. Ale chyba najfajniejszą trasą rowerową na Wyspie jest szutrowa droga przez środek lasu od Sobieszewa do Świbna. Powstała przed dwoma laty, pozwala cieszyć się pięknem przyrody i ciszą otaczającego lasu. Nasz faworyt na rodzinne, rowerowe wycieczki.

Szerokie plaże i bałtyckie „złoto”

Wyspa Sobieszewska oferuje ponad 11 km szerokich, piaszczystych plaż, na których nawet w szczycie wakacyjnego sezonu każdy znajdzie dla siebie miejsce. Oprócz 3 plaż strzeżonych w Sobieszewie, Orlu i Świbnie jest tu wiele zacisznych, dzikich zakątków. Za to właśnie nasi Goście kochają Wyspę i jej plaże. Ponadto jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc nad polskim morzem dla miłośników szukania bursztynu – bałtyckiego „złota”. Najlepszy czas to wczesna wiosna i jesień, kiedy wiatr wieje z odpowiedniej strony i są sztormy.

Tu wciąż jest jak kiedyś….niespiesznie…magicznie.

 

Jesteś zainteresowany?

Kliknij w link i zarezerwuj sobie Wakacje Na Wyspie!